Get Adobe Flash player


AKTIVITY ZA NOVEMBER 2019

nov1 nov2 nov3 nov4 nov5 nov6 nov7 nov8 nov9


AKTIVITY ZA OKTÓBER 2019

okt1 okt2 okt3 okt4 okt5 okt6 okt7 okt8 okt9

AKTIVITY ZA SEPTEMBER 2019

sept1

sept2 sept3 sept4 sept5

sept6sept7 sept8 sept9


AKTIVITY ZA AUGUST 2019


345678910

 

1 2


AKTIVITY ZA JÚL 2019


jul9


 

jul7 jul8


jul6


Rozdávanie ríbezľových koláčikov

Každý rok naše šikovné prijímateľky za pomoci inštruktoriek upečú výborné sladké koláče z ríbezlí. Maličké ovocie pochádza z našej záhradky. Klienti boli príjemne prekvapení z rozdaných koláčov. Šťavnatá bublanina mala úspech u všetkých.

jul5


jul3  jul2


Zber drobného ovocia

jul4


Práce na záhrade

V tomto mesiaci naši prijímatelia v spolupráci s inštruktormi udržiavali zeleninovú záhradu, odstraňovali buriny, okopávali, hnojili a odstraňovali škodlivý hmyz.

jul1


AKTIVITY ZA JÚN 2019


 Hokejbal

jún12


Turnaj Majstrov v žolíku

jún13


Vystúpenie detí zo škôlky

Keďže je už pomaly koniec školského roka, v škôlkach, školách sú rozlúčky, vystúpenia, ktoré si pripravili pani učiteľky s deťmi.  Materská škola na ulici Pri Majeri nás oslovila, že by radi prišli potešiť našich prijímateľov svojim vystúpením a programom, ktorý si pripravili na záver školského roka.  Deti boli veľmi milé a naši prijímatelia mali úsmev na tvári a radosť  a prevládala veselá nálada aj napriek veľkým horúčavám.

jún11


Gastrookienko

Spolu s našimi prijímateľmi sme sa  dohodli, že si upečieme nejaké dobrôtky a tými boli muffiny a jahodová bublanina. V popoludňajších hodinách si prijímatelia pochutnali na sladkostiach pri kávičke na posedení v rámci spomienkovej aktivity.

jún9


Naša knižnica

Prijímatelia SS v spolupráci ISR pracovali na presťahovaní knižnice do priestoru bývalej kreatívnej miestnosti, ktorá sa nachádza v budove I. Tým sa vytvoril nový priestor pre kreatívnu dielňu. Naše zariadenia rozhodlo o spoločenskej miestnosti pre zariadenie podporovaného bývania, ktoré sa zútulnilo nábytkom a televízorom pre prijímateľov.

jún10


 

jún8

V rámci sviatku dňa Matiek k nám zavítali s krásnym programom detičky zo slovenskej školy v Tornali. Prijímateľom vyčarili úsmev na tvári a príjemný pocit v srdiečku. V závere vystúpenia detičky potešili vlastnoručne vyrobenými kvietkami naše prijímateľky.


 

jún7


jún5


jún6


Prechádzka

O pozitívnych účinkoch chôdze nachádzame stále viac informácií. Medzi najväčšie pozitíva patrí odbúravanie stresu a zlepšenie celkovej psychickej pohody, posilnenie srdcovocievnej a dýchacej sústavy, tiež spevnenie kostí a ochrana pred osteoporózou. Pravidelné prechádzky sú veľmi príjemnou aktivitou pre našich prijímateľov, ktorá zaručí pravidelný pohyb. Zmena prostredia a stretnutie s ďalšími ľuďmi urobia dobre všetkým klientov.

jún2 jún3

Pracovné aktivity

V skleníkoch a na záhrade už v plnom prúde prebiehajú práce. Naši prijímatelia v spolupráci ISR zasiali prvé semiačka jarných zelenín ako napr. reďkovka, mrkva, petržlen, kaleráb, cuketa, kukurica. Za tým si vysadili priesady rôznych druhov zelenín ako napr. paradajky, papriky, zeler, karfiol a kaleráb. Prijímatelia sa pravidelne starajú o ne. Okopávajú, a polievajú a taktiež čistia svoju záhradku od škodcov a od buriny.

jún1 jún2

V skorých letných obdobiach prebiehajú prace okolo zariadenia, čo sa týka vysádzania kvetov, okopávanie a starostlivosť o kvetinových záhonov. V areáli zariadenia sa začalo kosenie trávy údržbármi. Pokosené a vysušené seno odnášajú prijímatelia pre sliepky na svoju farmu.


AKTIVITY ZA MÁJ 2019


DEŇ ZEME

Planéta Zem má  taktiež svoj sviatok. Deň Zeme už tradične oslavujeme 22. apríla. Ako informovala internetová stránka Dňa Zeme, v roku 2019 je zameraný na ochranu prírodných druhov. My sme síce chceli prispieť čistením prírody, ale počasie nám neprialo. Rozhodli sme sa aspoň daždivé dni rozžiariť peknými kresbami.

maj6


Naše nástenky

V našom zariadení pravidelne upravujeme aj nástenky na chodbách. S úpravou nám pomáhajú aj naši prijímatelia z 3.chodby. Nástenky nám skrášľujú kresby našich prijímateľov, ktoré spestria steny chodieb. Medzi najkrajšie práce patria kresby prijímateľky A. Virágovej, ktorá nám pravidelne pripraví niečo pekné. Samozrejme pekné práce majú aj prijímatelia z 2 a 3 chodby a občas nám pribudnú kresby aj od prijímateľov z podporovaného bývania. Na nástenkách sú práce prijímateliek I. Šmikniarovej, A. Hruškovej, Z. Peniakovej, D. Mičudovej, G. Gényiovej, J. Mendla, atď….

maj5


Jarná prechádzka

 Jar k nám v plnom prúde zavítala a teplé, slnečné počasie nás láka vonku na pravidelné prechádzky s našimi prijímateľmi. Ako vždy, chodievame na šťavicu v hojnom počte a užívame si pekné počasie.  Samozrejme berieme ohľad aj na menej mobilných prijímateľov, s ktorými chodíme na kratšie prechádzky okolo areálu zariadenia, kde si vedia sadnúť aj na lavičky a oddýchnuť si.

maj4


Jubilejné 80-té narodeniny

Náš prijímateľ p. Magoš  dňa 11.4.2019 oslávil jubilejné 80–té narodeniny v kruhu svojich najbližších. Rodinný príslušníci pripravili bohaté občerstvenie,  na ktoré prizvali aj personál zariadenia. Posedenie prebiehalo v pavilónovej časti za príjemnej atmosféry, pripili sme si symbolicky detským šampanským na zdravie a pochutnali si na vynikajúcej torte, ako aj ostatných dobrotách prinesených z domáceho prostredia rodiny.

maj3


Dopredaj veľkonočných ozdôb v DD a DSS Tornaľa

Na veľkonočné sviatky naši šikovní prijímatelia a inštruktori vyrobili množstvo krásnych výtvorov. Mnoho sa im podarilo predať aj na predajnej akcii v Rimavskej Sobote. O výrobky bol však záujem aj v našom zariadení, preto sa rozhodli ich ponúknuť aj ostatným klientom a zamestnancom.  Každému sa  výrobky páčili a rýchle sa  všetky vypredali.  Veríme, že nám znova vyrobia ďalšie krásne výrobky, ktoré potešia naše oko a srdce.

maj2


Práce v skleníku a na záhrade

Tak, ako každú jar aj tohto roku prijímatelia nášho zariadenia spolu s inštruktormi sa pustili do sejby semienok do skleníkov. Po niekoľko týždňovom úspešnom zídení  a následnej rekultivácii priesad začali s výsadbou záhrady. Tešia sa na ďalšie dni, kedy im slniečko dopraje v ďalšej výsadbe.

maj1


AKTIVITY ZA APRÍL 2019


Žolík

a13a14

Hokejbal

a11

Spoločná aktivita

a10

Čas neskutočne rýchlo letí a už  tu máme Veľkú noc, ku ktorej neodmysliteľne patria aj ručne zdobené vajíčka a rôzne dekorácie. Preto sme pre našich prijímateľov pripravili vyfúknuté vajíčka, farbičky, pestrofarebné vlny. Do veľkonočných príprav sa zapojili všetci, ktorí mali chuť si oživiť svoje zručnosti z ozdobovania kraslíc a vytvorenia veľkonočných dekorácii. Naši klienti majú veľmi šikovné ruky.

Veľkonočné trhy v Rimavskej Sobote

a9

Naše zariadenie sa opäť zúčastnilo na trhoch v Rimavskej Sobote, len tentoraz na veľkonočnej akcii, kde mohlo reprezentovať svojich šikovných prijímateľov aj spolu s ich vlastnoručne vyhotovenými výrobkami, do ktorých každý z nich vložil kus zo seba. O naše výrobky bol mimoriadny záujem.

Výroba veľkonočných ozdôb

a8

Predveľkonočné obdobie je v našom zariadení tradične venované zvykom a tradíciám slovenského ľudu. V každej záujmovej činnosti sa tejto tematike radi venujú. Fantázii sa medze nekládli a v každom oddelení vznikali kraslice pestrofarebné, maľované, či lepené. Vyrábali sa tradičné sliepočky, kuriatka, zajačiky či košíčky. Tieto výrobky boli ponúknuté na jarných trhoch v Rimavskej Sobote.

Prechádzka

a7

Všetci sa tešíme zo slnečných dní, ale naši prijímatelia s poruchou mobility asi zvlášť. Majú veľmi radi prechádzky po našom areáli i mimo neho. Prejsť na invalidnom vozíku po chodníkoch  je náročné, najmä ak ide stúpanie. Pomáhali nám mladší klienti. Počas prechádzky panovala príjemná atmosféra a všetci sme si ju patrične užívali.

Loptová terapia

a5

Loptové hry patria k jedným z najobľúbenejších športov. Prijímatelia si rozvíjajú hrubú motoriku, koordináciu, postreh. Spoločné loptové hry navyše prinášajú  upevňovanie vzťahov. Hry s loptou nie sú vekovo obmedzené a pre dospelých sú skvelým prostriedkom na aktívny relax a vyčistenie si hlavy od každodenného stresu. A to všetko loptové hry umožňujú.

Kuriatka

a6

 

 Tréning pamäte

a4

Tréning pamäti je preventívny program na posilňovanie pamäti a vitality občanov rôzneho veku, prioritne však pre občanov preddôchodkového a dôchodkového veku. V poobedňajších hodinách sme navštívili prijímateľov a využili sme niektoré cvičenia, ktoré slúžia na posilňovanie pamäti.

Gastrookienko

a3

Je utorok, čas na gastrookienko. Prijímatelia ZPB s inštruktormi upiekli fajne škoricové slimáčiky, ktoré si potom vychutnali na poobedňajšom posedení pri kávičke. Veľká noc a s ňou aj príprava najrôznejších sladkých, či slaných dobrôt sa blíži. Veľkonočné medovníčky, mazance,  koláčiky sa pripravujú v nejednej kuchyni. Aj naši klienti sa nedali zahanbiť a upiekli sladké medovníčky.

Pracovná aktivita

a2

Keď  vychutnávame prvé jarné teplé dni, nezabúdame, že noci bývajú ešte chladné.  V skleníku sme si pripravili pôdu a zasadili semienka zeleniny. Pravidelne sa o ne starajú najmä mladší klienti.

a1

Jarné upratovanie klope na dvere. Zima sa síce pomaly, no isto končí. Už o nedlho sa dočkáme lúčov jarného slniečka a príjemných teplôt, ktoré nám dovolia si vychutnať prechádzku, či posedenie na terase. Tešia sa aj milovníci svojich záhrad. Začali sa práce okolo zariadenia s ktorými sa spája aj strihanie a orezávanie stromov. Prijímatelia nášho zariadenia sa pustili s inštruktormi do veľkého upratovania v areáli.


AKTIVITY ZA JANUÁR AŽ MAREC 2019


Žolík

jan10


 

Hokejbal

jan9


Filmové popoludnie

Jedno štvrtkové popoludnie sme sa zišli s našimi prijímateľmi vo vestibule, aby sme im spríjemnili popoludňajšie hodiny sledovaním starších filmov. Bol to film z roku 1956 s názvom „ Korhinta“, v čierno bielom prevedení. Všetkým sa  veľmi páčil a vestibul bol zaplnený. Filmové popoludnie sa organizuje každý týždeň vo štvrtok vo vestibule o 13:00 hod., a na nástenke v spoločenských priestoroch je vždy zverejnené,  aký film sa bude prehrávať.  Naši prijímatelia nám povedali mnoho filmov, ktoré  by si s radosťou pozreli a my sa o to aj  postaráme. V mesiaci marec sa majú na čo tešiť naši prijímatelia, nakoľko program bude pestrý, ako napríklad filmy: Fekete tulipán(1964), Liliomfi(1954), SzentPéteresernyoje (1958),  a veľa iných.

jan8


Valentín

Mesiac február je známy 14-tym dňom: „Sv. Valentín“ a preto sme pristúpili k príprave valentínskych  darčekov pre našich prijímateľov. Tohto roku sú to medovníkové srdiečka s venovaním.

jan7


Fašiangové obdobie

Po vianočnom období prišiel čas Fašiangov, na ktorý sme sa aj my s našimi prijímateľmi začali pripravovať. Tradíciou Fašiangov sú aj „fánky“, ktoré sme aj my v radostnej atmosfére spoločne pripravili. Chuť čerstvo vypražených fánkov  sme si vychutnali pri príjemnom posedení vo veselej spoločnosti našich prijímateliek.

jan6


Spomienkové posedenie

Pravidelne raz do týždňa si spravíme spolu s našimi prijímateľkami príjemné posedenie pri kávičke, čaji a spolu spomíname na „staré časy“ a rozprávame sa o všetkom. Vždy sa stretneme v spoločenskej miestnosti na 1.chodbe v pavilónovej časti, kde prevláda príjemná atmosféra, ktorú sme si zvykli spestriť spievaním a recitovaním.

jan5


 Bavlnková aktivita

Prostredníctvom bavlnenej aktivity sme sa s klientmi na tretej chodbe zamerali na oblasť empatie. Klienti mali možnosť vyjadriť svoje pocity voči ostatným a tiež vypočuť si názor o sebe. Táto činnosť pomáha prijímateľom zlepšiť komunikačné schopnosti – vedieť vyjadriť svoj názor, ale aj vedieť počúvať.

jan4


Človeče nehnevaj sa

Jedno krásne dopoludnie si naši prijímatelia hlavnej budovy – prízemie sadli za stôl zahrať si hru „človeče, nehnevaj sa“. Pri hre si zaspomínali na svoju mladosť, ako aj prácu počas ich aktívneho života. Hru si naši prijímatelia užívali a na ich tváričkách nechýbal úsmev a radosť.

jan3


Pracovná aktivita 2019

Pracovná aktivita – odpratávanie snehu: Zimné dni nám priniesli veľa snehu. O pravidelné čistenie chodníkov sa starali klienti z podporovaného bývania a tretej chodby. Zakaždým pracovali veľmi svedomite a s radosťou.

jan1


 

Koniec Vianoc v ZPB

Skončil sa čas vianočný, ktorý prešiel veľmi rýchlo. Po sviatkoch sme sa Opäť zišli s našimi prijímateľmi, aby sme vianočné výzdoby v zariadení odzdobili.

jan2